Słowa kluczowe: izolacja podłogi, klepki podłogowe, parkiet, poziom podłogi,

DrukujPodłogi i posadzki


ZANIM POŁOŻYMY PARKIET

 

Posadzki drewniane, klejone do podłoża wymagają szczególnie starannego przygotowania podkładu podłogowego. Nierówności, niska przyczepność czy nadmierna wilgotność mogą zniweczyć trudy jej ułożenia.

 


Kiedy układać
Do układania parkietu można przystąpić po wykonaniu stabilnego jastrychu podłogowego, tynków, malowaniu ścian i sufitów. W budynku powinna już funkcjonować instalacja grzewcza, umożliwiająca utrzymanie optymalnej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych. Zresztą sezon grzewczy jest najlepszym okresem do prowadzenia prac parkieciarskich, gdyż umożliwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jak też sterowanie temperaturą w pomieszczeniach.
Podłogi na gruncie jak i nad pomieszczeniami nieogrzewanymi muszą mieć izolację przeciwwilgociową i cieplną, aby nie dochodziło do przenikania wilgoci z gruntu i kondesacji pary wodnej na zimnych warstwach podpodłogowych.


 

Przygotowanie podłoża
Jastrych cementowy czy anhydrytowy musi być równy, wolny od tłustych czy bitumicznych zanieczyszczeń, niepylący. Dopuszczalne nierówności podłoża nie mogą przekraczać 2mm po przyłożeniu dwumetrowej łaty. Jeśli podkład podłogowy nie spełnia wymagań, miejscowe wgłębienia wyrównujemy przy użyciu zapraw renowacyjnych ewentualnie zeszlifowuje się wypukłości. Przy nierównościach występujących na dużej powierzchni podłogi, trzeba wykonać wylewkę z cienkowarstwowych zapraw samorozlewnych. Gdy wymieniamy stary parkiet mocowany do podłoża lepikiem, konieczne będzie usunięcie warstwy bitumicznej przy użyciu specjalistycznej szlifierki.

 

Osuszanie
Niezwykle istotne jest sprawdzenie wilgotności podłoża, która nie może być wyższa niż 2% dla podłoży betonowych natomiast w przypadku jastrychów anhydrytowych - 0,5 %. Uzyskanie dostatecznego wysuszenia podłoża w sposób naturalny trwa wiele tygodni od zakończenia mokrych robót wykończeniowych. Proces wysychania można przyspieszyć ustawiając w pomieszczeniach osuszacze powietrza, a także zapewniając intensywną wentylację.

 

Pomiar wilgotności, a układanie parkietu
O wystarczającym wyschnięciu podłoża decyduje pomiar wilgotności przeprowadzony w kilku miejscach najlepiej tzw. metodą karbidową CM, ale dopuszczalne jest również użycie wysokiej klasy miernika elektronicznego. Układanie parkietu można prowadzić w pomieszczeniach, gdzie utrzymywana jest temperatura w granicach 18 - 20 st. C przy wilgotności względnej 40 - 65%. Deszczułki powinny być przez kilka dni składowane w podobnych warunkach, a ich wilgotność musi zawierać się w granicach 7 - 11%.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj