Słowa kluczowe: izolacja podłogi, panele, parkiet, podłoga, posadzka, wymiana podłogi,

DrukujPodłogi i posadzki


NOWA PODŁOGA NA GRUNCIE

 

W wielu starych domach podłogi na parterze wymagają nie tylko remontu posadzki, ale także docieplenia. Dzięki tym zmianom można będzie ułożyć dowolne pokrycie podłogowe i znacznie zmniejszy się ucieczka ciepła tą drogą.

 


Jak budowano kiedyś?
Podłogi parteru w domach bez podpiwniczenia układane były dawniej na drewnianych legarach, opartych o murowane lub betonowe słupki, zafundamentowanych w gruncie. Przestrzeń podpodłogową wentylowano przez otwory umieszczone w cokole domu, dzięki czemu nie gromadziła się tam wilgoć sprzyjająca niszczeniu drewnianych elementów. Remont takiej podłogi należy połączyć z jej ociepleniem, a także z utworzeniem izolacji przeciwwilgociowej. Wymaga to usunięcia wszystkich elementów podpodłogowych i utworzenia nowych warstw.


 

Jak wyremontować starą podłogę?
Po usunięciu słupków i legarów utworzy się zagłębienie sięgające 30 - 50 cm od poziomu podłogi, gdzie z powodzeniem zmieszczą się nowe warstwy podpodłogowe. Ich łączna grubość wyniesie 25 - 30 cm zależnie od grubości izolacji cieplnej, zatem z reguły konieczne będzie podwyższenie poziomu gruntu podsypką z piasku lub pospółki i przykrycie jej chudym betonem. Grubość warstwy z chudego betonu (B 10) powinna wynosić co najmniej 5 cm, a jego powierzchnie trzeba wyrównać.
Następnie na tym podkładzie układamy izolację przeciwwilgociwą, która powinna sięgać aż do poziomu izolacji poziomej na ścianach fundamentowych. Do tego celu możemy użyć grubszej folii budowlanej lub papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru.
Na izolacji przeciwwilgociowej kładziemy tzw. twarde płyty styropianowe odmiany FS 100 o grubości 10 - 15 cm, przy czym warto ułożyć je dwuwarstwowo (z dwóch warstw o mniejszych grubościach) w taki sposób, aby ich styki mijały się w poszczególnych warstwach.
W tej warstwie możemy również ukryć rury instalacyjne: kanalizacyjne, ciepłej i zimnej wody. Styropian przykrywamy folią budowlaną, aby cementowa wylewka nie wnikała między płyty. Jastrych cementowy o grubości co najmniej 5 cm musi być oddylatowany od ścian domu elastycznymi wkładkami - paskami styropianu, taśmą dylatacyjną.
Wylewkę tą warto zazbroić siatką przeciwprężną, co zwiększy stabilność podkładu i zapobiegnie pęknięciom. Na tak przygotowanym podkładzie można układać dowolny rodzaj pokrycia podłogowego.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj