Słowa kluczowe: kanał wentylacyjny, okno, wentylacja,

DrukujKlimatyzacja i wentylacja


WENTYLOWANE PODDASZE

 

Na poddaszu chętnie aranżujemy pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu: sypialnie, czy gabinety. Ale aby komfort korzystania z tych pomieszczeń był wysoki, niezbędna jest dobra wentylacja poddasza, która jest jednak bardzo trudna do zaprojektowania. Zwykle poddasze ma mniejszą kubaturę, niż pomieszczenia na parterze, przez co, mniej jest tu świeżego powietrza. Poza tym, pomieszczenia na poddaszu mocno się nagrzewają, szczególnie latem.

 

Na poddaszu nie wystarczy otwieranie okien, ani nawet kanały wentylacyjne. Niezbędny jest napływ powietrza z zewnątrz, usuwanie zużytego powietrza (z każdego pomieszczenia) i swobodny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.
 

Poddasze, tak jak cały dom, można wentylować na trzy sposoby, których nie można łączyć:

 

  • Systemem wentylacji grawitacyjnej - jest to system najczęściej stosowany, bo najprostszy, ale niestety bardzo zawodny, gdyż zależy wyłącznie od sił natury: temperatury powietrza oraz prędkości i siły wiatru. Wcześniej do doprowadzania powietrza służyły po prostu nieszczelne okna. Obecnie okna są bardzo szczelne, ale wyposażane w specjalne nawiewniki. Do odprowadzania powietrza montuje się kratki wywiewne i kanały wentylacyjne. W domach jednorodzinnych raczej się nie sprawdza, ponieważ długość kanałów jest zwykle niewystarczająca (powinno to być minimum 4-5 m).

 

  • Systemem wentylacji mechanicznej wywiewnej - jest to rozwiązanie pośrednie. Napływ powietrza przebiega tak samo, jak w wentylacji grawitacyjnej, natomiast wywiew odbywa się w sposób mechaniczny za pomocą centralnego wentylatora, który zasysa powietrze z wszystkich kanałów wywiewnych i wywiewa je na zewnątrz. Nie można jej stosować, jeżeli mamy kominek otwarty, kocioł z otwartą komorą spalania lub gazowy podgrzewacz wody z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin.

 

  • Systemem wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej - to najskuteczniejsze rozwiązanie. Za pomocą centrali wentylacyjnej odbywa się zarówno napływ powietrza, jak i jego usuwanie. Daje możliwość kontrolowania wymiany powietrza. Gdy wyposażymy centralę wentylacyjną w rekuperator czyli wymiennik ciepła, to będziemy mogli odzyskiwać ciepło z usuwanego powietrza.

 

Jeśli szukasz firmy budowlanej, która wykona taką usługę dla Ciebie, to zamieść zlecenie budowlane na naszej stronie lub przejrzyj nasz Katalog firm budowlanych.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj