Słowa kluczowe: miejsca cieniste , miejsca słoneczne, ogród, rośliny okrywowe, trawnik,

DrukujRośliny w ogrodzie


W ZASTĘPSTWIE TRAWY

 

Podstawę każdego ogródka przy domu stanowi trawnik. Żeby wyglądał przyzwoicie trzeba o niego dbać , regularnie kosić, podlewać, oczyszczać z chwastów i grabić. Niejedna osoba po paru sezonach stwierdzi, że z zieloną murawą w ogródku jest za dużo zachodu i zdecydują się na coś nowego.

 


Rośliny
Kiedy ostatecznie zrezygnujemy z trawnika musimy się zastanowić co posadzić w zamian. Najczęściej będą to niskie rośliny okrywowe, takie jak krzewinki i byliny. Sprawdzają się w tej roli bardzo dobrze o ile dostosujemy ich wymagania do warunków swojego ogródka. Niektóre lubią kiedy przez cały dzień są w miejscu nasłonecznionym, a inne wręcz odwrotnie. Roślinami okrywowymi można się bawić łącząc je ze sobą w dowolnych zestawieniach. Jednak najlepiej kiedy uda nam się znaleźć rośliny, które potrzebują podobnych warunków pod względem gleby oraz słońca, aby się prawidłowo rozwijać. To nam znacznie uprości ich pielęgnację. Jeszcze bardziej upraszczają pracę takie gatunki krzewinek i bylin, które są przez cały rok zielone np. bukszpan zwyczajny i barwinek pospolity.

 


Jak sadzić
Rośliny zastępujące trawnik można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Kupuje się je w zwykłych pojemnikach. Aby się lepiej przyjęły warto wcześniej przekopać ziemię do głębokości ok. 40 cm. Pousuwać zbędne przedmioty zawadzające roślinom np. większe kamienie, gałęzie itp., a następnie trzeba zacząć nawożenie gleby. Większość gatunków sadzimy gęsto. Następnie ziemię należy delikatnie uklepać i trzeba pamiętać o częstym podlewaniu (przez pierwsze trzy tygodnie codziennie!). Glebę przykrywamy warstwą kory, która zapobiegnie powstawaniu chwastów.

 


Uprawa
Pielęgnacja tych roślin nie jest bardzo ciężka, ale przez pierwsze parę lat należy zapobiegać tworzeniu się obok krzewinek chwastów, jeśli będziemy przestrzegać tej zasady po paru latach rośliny same stworzą kobierzec, który będzie odporny na chwasty. Kiedy już osiągnie takie stadium rozwoju można rośliny podlewać jedynie podczas wielkich upałów. Kiedy jesienią spadną z drzew liście na krzewinki nie należy ich zrzucać. Zimą bardzo im się przyda taka ochrona prze mrozem. Rośliny zimozielone wymagają więcej pielęgnacji, ponieważ jesienią trzeba je dużo podlewać.

 


Przykłady roślin, które lubią miejsca słonecznie i półcieniste.


. Macierzanka - Lubi piaszczyste podłoże i dobrze się czuje nawet w pełnym słońcu. Jednak kiedy przychodzi zima trzeba ją chronić przed mrozem. Ma ładny zapach i kwitnie kolorowo.


. Dąbrówka rozłogowa - Dobrze rośnie na umiarkowanie żyznej glebie. Kwitnie w okresie od maja do sierpnia. Nie lubi suszy.


. Kostrzewa miotlasta - Rośnie na jałowych glebach i kwitnie w czerwcu.


. Epimedium - Lubi żyzną i wilgotną glebę. Liście tej rośliny mają ciekawy brązowy kolor.


. Floks szydlasty - Potrafi się dostosować do każdej gleby. Kwitnie w kwietniu i maju.

 


Przykłady roślin, które lubią miejsca cieniste.


. Gajowiec żółty - Ma on małe wymaganie co do gleby, kwitnie od kwietnia do lipca.


. Konwalia - Lubi próchniczą ziemię, kwitnie w maju.


. Ułudka wiosenna - Lubi glebę próchniczą i wilgotną, kwitnie od marca do maja.


. Trzmielina pnąca - Zakwita późną wiosną i rozwija się najlepiej na przepuszczalnych glebach.


. Kopytnik - Lubi podłoże z domieszką ziemi liściowej, kwitnie od marca do maja.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj