DrukujWykonanie izolacji


TRWAŁA TERMOIZOLACJA - POLISTYREN EKSTRUDOWANY XPS

Polistyren ekstrudowany znany jest pod kilkoma nazwami firmowymi: Styroform, Styrodur, Polifoam, czy Styrosil. Odmienna w porównaniu ze styropianem technologia produkcji sprawia, że charakteryzuje się on znacznie mniejszą nasiąkliwością, lepszą ciepłochronnością i wytrzymałością na obciążenia. Dlatego też jest świetnym materiałem termoizolacyjnym.

 


Warto wiedzieć!
Spienienie polistyrenu następuje w formach pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uzyskuje się zwartą, zamkniętokomórkową strukturę o niewielkim udziale wolnych przestrzeni.


Produkty te dostępne są w kilkunastu odmianach, różniących się:
. gęstością objętościową,
. wytrzymałością mechaniczną,
. wykończeniem powierzchni i krawędzi bocznych,
. wymiarami płyt.

 


Jakie płyty na jaką powierzchnię?

Podstawowe odmiany XPS to płyty o prostych bokach i gładkich powierzchniach czołowych, wykorzystywane głównie do izolacji układanych luzem na sztywnym podłożu.
Płyty ze schodkowym wykończeniem krawędzi lub ukształtowanym piórem i wpustem pozwalają na szczelne i sztywne ich ułożenie na odkształcalnym podłożu.
Izolacje cieplne przewidziane do pokrycia tynkiem mają chropowane powierzchnie, zwiększające przyczepność zapraw i klejów.
Dostępne są też płyty drenażowe z ukształtowanym rowkami, ułatwiającymi spływ wody.

 

Obecnie niemal standardem stało użycie płyt XPS do izolacji termicznej fundamentów, ścian piwnicznych jak i podłóg na gruncie tworzącej tzw. izolację obwodową. Pełni ona również funkcję ochronną dla powłok przeciwwilgociowych, zabezpieczając je przed uszkodzeniem od strony gruntu. W warunkach znacznego nawodnienia podłoża i projektowanego drenażu opaskowego, do izolacji ścian piwnicy stosuje się specjalne płyty z rowkowaną powierzchnią i zatopioną warstwą geowłókniny, która pełni rolę filtru. Rowki umożliwiają odprowadzanie pionowo spływającej wody , a poziomy rowek poprzeczny na złączach płyt rozprowadza wodę do rowków wzdłużnych leżących poniżej.

 

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego doskonale nadają się także do ocieplenia drewnianych konstrukcji dachów spadzistych, przy czym izolacja taka może być układna jako uzupełnienie lub podstawowa warstwa ciepłochronna. Ocieplenie z płyt XPS można układać w różnych konfiguracjach - na poszyciu z desek, w formie samonośnej warstwy na krokwiach lub dodatkowej izolacji od strony wewnętrznej.

 


Dane techniczne płyt polistyrenu ekstradowanego:

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła: 0,029 - 0,036 W/m K
Naprężenia przy 2% odkształceń: 80 - 250 kPa
Nasiąkliwość po 28 dniach: poniżej 0,5 %
Względny opór dyfuzyjny dla pary wodnej: 80 - 200
Temperatura stosowania: do 75 st C
grubości standardowe: 20 - 200 mm
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj