Słowa kluczowe: brykiet, drewno, ekogroszek, kocioł grzewczy, opał, węgiel,

DrukujOgrzewanie


NOWOCZESNE KOTŁY NA WĘGIEL I DREWNO

 

Tradycyjne kotły na paliwo stałe coraz częściej zastępowane są przez nowoczesne urządzenia grzewcze, wyposażone w elektroniczne układy sterujące, co zapewnia wysoką sprawność, wygodną obsługę i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

 


Kotły z podajnikiem

. Dzięki sterowaniu ilością doprowadzanego paliwa oraz procesem spalania kotły te umożliwiają regulację mocy grzewczej w zakresie od 30 % do 100% mocy nominalnej.
. Paliwo zgromadzone w zasobniku transportowane jest do paleniska za pośrednictwem podajnika ślimakowego lub tłokowego.
. Kotły tego typu przystosowane są głównie do spalania ekogroszku o określonej kalibracji. Z zasobnika można też pobierać pelet, ziarna zbóż, jeśli palnik jest do tego przystosowany (rynnowy lub retortowy obrotowy). Z reguły kotły te umożliwiają również spalanie innych paliw na dodatkowym ruszcie w komorze spalania. Może to być na stałe zamontowany ruszt wodny lub wymienny ruszt żeliwny.
. Pojemność zasobnika pozwala na kilku, a nawet kilkunastodniowe ogrzewanie, bez konieczności uzupełniania paliwa, zależnie od aktualnie wykorzystywanej mocy grzewczej.
. Funkcję paleniska pełni palnik retortowy lub rynnowy, do którego dopływa sterowany strumień powietrza.
. Ilością podawanego paliwa oraz nadmuchem powietrza steruje elektroniczny układ mikroprocesorowy połączony m. in. z czujnikami temperatury wody zasilającej i powrotnej.
. Ze względów bezpieczeństwa kocioł musi być wyposażony w układ zapobiegający cofaniu się płomienia do zasobnika. Stosowane są różne sposoby - samoczynne zwilżanie, awaryjne przetłaczanie paliwa, podajnik tłokowy.


Warto wiedzieć!
Ze względu na małą masę jednocześnie spalanego paliwa kocioł dość szybko reaguje na zmiany potrzebnej mocy grzewczej.

 


Kotły zgazyfikujące
. To specyficzny rodzaj kotłów przystosowanych do spalania wyłącznie szczap lub brykietów drzewnych. Dodatkowo warto wiedzieć, że do opalania można wykorzystywać jedynie suche drewno o wilgotności poniżej 20%. Zawilgocone może uniemożliwić proces suchej destylacji i znacząco wpływa na obniżenie sprawności kotła.
. Proces spalania przebiega w nich dwuetapowo - najpierw następuje tzw. sucha destylacja drewna, w wyniku której uzyskuje się węgiel drzewny i gaz. Gaz drzewny przechodzi do komory dopalania, a węgiel drzewny spala się w komorze załadunkowej.
. Regulacja intensywności dopływu powietrza pozwala na sterowanie procesem palenia.
. Kocioł taki wymaga dość częstego uzupełniania paliwa, a regulacja jego mocy jest ograniczona ze względu na konieczność utrzymywania wysokiej temperatury w komorze umożliwiającej odgazowanie drewna.
. Kłopotliwe jest też rozpalanie kotła, gdyż do czasu osiągnięcia koniecznej temperatury pracuje on jak zwykły kocioł z bezpośrednim odprowadzeniem spalin.
. Kotły tego typu powinny współpracować ze zbiornikami akumulacyjnymi, dzięki czemu ograniczone będą czynności obsługowe i zapewnione korzystne warunki pracy kotła.

 

 

SZUKASZ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

LUB WYKOŃCZENIOWYCH?

 

 WEJDŹ NA WWW.BUDTRADE.PL

 

ZNAJDZIEMY I PRZYWIEZIEMY CI

WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ!

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj