Słowa kluczowe: dom, kwitnienie, malwa, ogród, rośliny ogrodowe, ślaz, uprawa,

DrukujRośliny w ogrodzie


MALWY - OZDOBA OGRODU

 

Malwy oraz ślazówki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów występujących w polskich ogrodach. Najbardziej charakterystycznym gatunkiem malwy jest malwa dzika (lub ślaz dziki). Można ją spotkać w wielu miejscach np. rosnącą obok płotu, ścieżki lub też tuż obok ściany domu.

 


Kwitnienie
Malwa zaczyna kwitnąć późną wiosną, a kiedy już przekwitnie zaczyna się samoistne rozsiewać. Dlatego właśnie można ją spotkać w dość specyficznych miejscach . Jest rośliną, która osiąga ponad metr wysokości, a czasem jest to nawet wysokość przekraczająca 2 metry. Istnieją gatunki malwy, które rozsiewa się wcześniej - na wiosnę. Ten gatunek to dzika ślazówka letnia , która kwitnie od lata aż do przymrozków. Jej kwiaty mają kształt szerokich lejków. Klimat umiarkowany jest sprzyjający dla malw jednorocznych. Kolorystyka ślazu jest zazwyczaj pastelowa. Dominuje wśród nich kolor różowy.

 


Uprawa
Aby malwy rosły dobrze należy do nich odpowiednio dobrać glebę. Powinna być żyzna, przepuszczalna i niezbyt mokra. Jeśli ziemię nad bryłą korzeniową zostawi się podczas zimy pod warstwą wyściółki z liści, można będzie ją uprawiać jako kwiat wieloletni. Malwy zrobiły się popularne również jako kwiat balkonowy. Można ją zasadzić w doniczce.

Wszystkie rodzaje malw mają swój własny urok, jednak gatunkiem, który robi największe wrażenie jest ślazówka tungijska. Oprócz swojego imponującego wzrostu (ponad 2 metry!) jest bardzo wytrzymała i może służyć jako uzupełnienie żywopłotu. Wszystkie tego typu rośliny lubią słońce i wyglądają korzystnie kiedy są sadzone w pewnych odstępach od siebie. W Polsce najbardziej znaną odmianą jest malwa czarna. Wygląda najlepiej dopiero w drugim roku uprawy. Jest wysoka, osiąga wielkość ok. 180 cm.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj