Słowa kluczowe: kosztorys, lokalizacja, piętro, schody,

DrukujSchody i balustrady


JAK WYBRAĆ SCHODY?

 

Wybór schodów nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się wydawać- niby mają tylko umożliwić nam wyjście na piętro i zejście z niego, ale w ich konstrukcji kryje się wiele złożonych problemów technicznych, które wpływają na bezpieczeństwo i wygodę użytkownika. Wszystkie konstrukcje, zarówno te najprostsze jak schody drabiniaste jak i te skomplikowane jak schody kręcone wymagają od projektanta i wykonawcy wiedzy i doświadczenia.

 

 

Określenie potrzeb
Sprecyzowanie potrzeb umożliwi wyeliminowanie tych konstrukcji, które nie mogą być zrealizowane z przyczyn technicznych, lub funkcjonalnych. Aby dobrze określić rodzaj schodów należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy schody będą łączyć pomieszczenie z piętrem, poddaszem czy antresolą?
  • Czy powinny być głównym elementem wystroju wnętrza, czy mają być jak najmniej widoczne?
  • Czy mają zajmować dużo czy mało miejsca?
  • Czy ze schodów będą korzystać dzieci i osoby starsze?
  • Czy po schodach będą noszone ciężkie przedmioty np. meble.                                         

 

Są to tylko niektóre pytania, na które należy odpowiedzieć aby ostatecznie wybrać, rodzaj lokalizację i sposób wykończenia schodów.  

 

 

Techniczne warunki lokalizacji

Wybierając rodzaj schodów należy ustalić także warunki techniczne ich lokalizacji we wnętrzu. Jeżeli chcemy wykonać schody w nowobudowanym budynku, to projektant ma pełną swobodę w wyborze konstrukcji, w zależności oczywiście od upodobań klienta. Natomiast znacznie trudniej jest dobrać i wykonać schody w istniejącym domu, gdyż ich umiejscowienie zależy od przebiegu traktów komunikacyjnych, rodzaju podłóg i podziału funkcjonalnego wnętrz. Schody łączące pomieszczenia na różnych poziomach powinno się projektować od góry, ponieważ wymiary i usytuowanie otworu w stropie warunkują długość biegu i pozycję pierwszego stopnia schodów, o czym należy pamiętać, decydując się na zakup schodów.

 

 

Kosztorys

Sporządzenie kosztorysu jest podstawą każdej inwestycji. Dostępnych na rynku jest wiele rodzajów schodów i ich wykończenie, jednak ostateczny ich wygląd zależy od zasobności portfela klienta. Skromne fundusze poważnie ograniczają możliwość wyboru. Najtańsze są proste schody lub kręcone schody drewniane z drewna sosnowego. Warto jednak pamiętać, że jakość się opłaca - schody wykonane z drewna sosnowego szybciej ulegną zniszczeniu niż bardziej wytrzymałe schody dębowe. Dlatego nigdy nie należy oszczędzać na materiałach i fachowym wykonawstwie. Schody są konstrukcją, która powinna służyć jak najdłużej, niektóre schody drewniane stoją kilka wieków i zapewniają bezpieczeństwo i wygodę.

 

 

Wybór elementów dekoracyjnych

Bardzo często schody swoją reprezentacyjną sylwetkę zawdzięczają zastosowanym detalom w wykończeniu. Choć czasem też, to ich brak, powoduje, że schody wyglądają interesująco, przez swój surowy wygląd. Zależy co się komu podoba, oczywiście. Niezależnie od rodzaju schodów i ich wykończenia, wszystkie ozdoby i detale powinny pasować do rodzaju schodów i pomieszczenia, w którym je postawiono. Bogate wykończenia i zdobienia, mogą ożywić schody o prostej konstrukcji, a np. zastąpienie kutych balustrad stalowymi płytami szklanymi nada zabytkowym schodom awangardowy wygląd. Zawsze jednak trzeba pamiętać, aby wprowadzane elementy dekoracyjne spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa- balustrady i poręcze służą bowiem przede wszystkim do ochrony przed upadkiem i utratą równowagi.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj