Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Projekt domu  >  ADAPTACJA PROJEKTU

Słowa kluczowe: adaptacja, budowa domu, projekt domu, projektant,

DrukujProjekt domu


ADAPTACJA PROJEKTU

 

Projekt gotowy (typowy) to taki projekt architektoniczno-budowlany, którego dokumentacja jest wielokrotnie powielana i rozpowszechniana. Kupując go, musimy mieć świadomość, że możemy spotkać wiele domów zbudowanych według naszego projektu.

 

Ideałem każdej osoby myślącej o budowie domu są projekty indywidualne, w każdym calu dopasowane do naszych wyobrażeń i potrzeb, niestety mają bardzo wysokie ceny. Projekt gotowy, który można zaadaptować jest rozwiązaniem pośrednim.
Na rynku jest oferowana ogromna baza projektów, wielu firm. Wystarczy poszukać projektu, który jest bliski naszym wyobrażeniom i z pomocą architekta dostosować go do swoich potrzeb.

 

Adaptacja projektu jest jednak ważna nie tylko ze względu na nasze oczekiwania, ale jest również niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Przystosowanie musi objąć przede wszystkim lokalizację na konkretnej działce.

Konieczność niektórych zmian jest z góry zakładana przez projektantów i nie potrzeba wnoszenia o specjalną zgodę na nie - dostosowanie do warunków gruntowych, podpiwniczenie, zmiany instalacji. Na inne zmiany, głębiej modyfikujące projekt i przeważnie dotyczące naszych indywidualnych potrzeb, należy uzyskać zgodę projektanta, ponieważ jest to dokument chroniony prawem autorskim.
Generalnie przy adaptacjach można swobodnie zmieniać rozmieszczenie okien, drzwi, ścian działowych czy materiałów nie różniących się zbytnio parametrami od przewidywanych. W pierwszej kolejności adaptowane są fundamenty, instalacje wewnętrzne i przyłącza uzgodnione z dostarczycielami mediów. Dopiero zmiany w konstrukcji mogą być skomplikowane i powodować spory wzrost kosztów.
 

 

Pamiętaj! Adaptację należy zlecić specjaliście - musi mieć uprawnienia do projektowania oraz zaświadczenie od Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.

 

Projektant powinien wziąć pod uwagę w adaptacji decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, obowiązujące normy oraz przepisy. Ale o to nie musimy się martwić. To projektant ponosi pełną odpowiedzialność za poprawność adaptacji i jej zgodność z przepisami, ponieważ staje się autorem projektu budowlanego. Zmiany nanosi kolorem czerwonym na 4 egzemplarzach projektu.
 

 

Podstawowe elementy adaptacji to:

  • projekt domu i przyłączy instalacji na mapie w skali 1:500 (1:1000),
  • opis do projektu zagospodarowania i wyliczeń powierzchni terenu,
  • dodatkowe dokumenty wymagane przez urząd i przepisy.
     
Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj